Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Infarkt! Ka edhe... më keq!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Antigona
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 89

MesazhTitulli: Infarkt! Ka edhe... më keq!   Sun Dec 25, 2011 11:49 am

Dyfishimi dhe trefishimi i rrezikut të një hemorragjie cerebrale vihet re tre vitet e para pas infarktit, sidomos tek shumë të moshuar dhe tek diabetikët, e në të shumtat e rasteve kanë rezultate vdekjeprurëse.
Lajme të papëlqyeshme vijnë nga Mayo Clinic në Rochester të Minesotes: 2.160 të sëmurë që kishin pësuar infarkt u vendosën nën vëzhgim mjekësor dhe 30 ditë më vonë shfaqën 44% më shumë rrezik për shfaqje të hemorragjisë cerebrale në lidhje me personat që nuk kishin sëmundje të mëparshme koronare.

Populli e njeh si sëmundjen e ”plasjes së gjakut në tru” dhe, në shumicën e rasteve, rezulton fatale për njerëzit. Në fakt, kështu e konsiderojnë edhe mjekët specialistë.

Faktorët që ndikojnë në hemorragjinë në tru janë të shumtë, por më kryesori është përdorimi i tepërt i alkoolit. Përdorimi i tepërt dhe i vazhdueshëm i tij, bën që pacientit t’i shkaktohet një hemorragji në tru, pasi ai ul forcën koaguluese të gjakut. /Telegrafi/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Infarkt! Ka edhe... më keq!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Madje edhe muslimanet luten tek Yoni
» Njerezit inteligjent - më pak besimtar
» Paganizmi te Shqiptarët
» Ndërgjegjja!
» "Edhe Vdekja qan"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: