Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Do të jetojmë 6 herë më tepër?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Antigona
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 89

MesazhTitulli: Do të jetojmë 6 herë më tepër?   Sun Dec 25, 2011 11:48 am

Për herë të parë shkencëtarë amerikanë ia dolën të ngadalësojnë procedurën e plakjes dhe të rrisin shpresën e jetës deri në 6 herë më shumë nga normalja.
Ata aktivizuan në organizma njëqelizorë gjenin Sir2, i cili mendohet e zvogëlon vitet e jetës së një organizmi. Të çuditur zbuluan se, duke bllokuar aktivitetin e gjenit, organizmat u bënë më rezistentë ndaj konsumimit natyral, ndërkohë që mund të rregullonin defektet gjenetike që shfaqnin me kalimin e kohës.

Studime më të vjetra kishin treguar se, duke kufizuar konsumimin e kalorive, jetëgjatësia tek mizat, krimbat dhe minjtë rritet rreth 40%. Duke imituar këtë procedurë, studiuesit mundohen tani të rregullojnë gjenin - çelës, që të zgjasin jetën pa zvogëluar marrjen e ushqimit.

Eksperimentet gjenetike bëhen tashmë tek minjtë dhe specialistët vlerësojnë se hapi i ardhshëm do të jetë prova edhe tek njerëzit. /Telegrafi/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Do të jetojmë 6 herë më tepër?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Në qoftë se Toka po ngrohet , atëherë pse ben kaq të ftohtë ?
» Asnjëherë mos i injoroni këto ëndrra
» Burgu - Realiteti ku jetojmë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: