Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Plagët shërohen më shpejt kur janë të pambrojtura!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Plagët shërohen më shpejt kur janë të pambrojtura!    Wed Dec 14, 2011 3:10 pm

Që të gjithë, së pari i mbrojnë plagët me anë të fashave ngjitëse, ndërsa pas disa ditësh fasha largohet, me qëllim që lëkura ‘të marrë frymë’.

Hulumtimet kanë treguar se plagët e mbuluara (gërvishtjet, djegiet) shërohet më shpejt në një hapësirë të lagësht. Andaj, plagët duhet ta trajtojmë me ndonjë yndyrë të duhur dhe ta mbulojmë me fashë ose me fashë lidhëse derisa të mos shërohet.

Një studim tjetër britanik ka zbuluar duke përdorur minjtë pse femrat shërohen më shpejt nga lëndimet në krahasim me meshkujt.

Enët e gjakut nuk ishin tkurrur tek minjtë të cilëve u ishte dhënë estradiol (estrogjen), që ndodh me rastin e lëndimit që shkakton gjakderdhje. Kjo u kishte ndihmuar minjve që të shërohen më shpejt në krahasim me ata që nuk kishin pranuar estrogjen.

Ky studim tregon e receptorët e estrogjenit në qelizat mitokondriale ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave të femrave pas lëndimeve. Por, nëse në mënyrë kimike bllokohen receptorët e estrogjenit tek femrat, atëherë qelizat e tyre shërohen në të njëjtën mënyrë sikurse tek meshkujt. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Plagët shërohen më shpejt kur janë të pambrojtura!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Simbolet dhe ndikimi i tyre.
» Ëndrrat janë imazhet e ndjenjave
» Pagjumësia
» Suksesi ne jetë - Mos i imitoni te tjerët !
» Çfarë mendoni që janë Ufo-t?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: