Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Puberteti i rremë i parakohshëm

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Puberteti i rremë i parakohshëm    Sat Dec 10, 2011 7:39 pm

Puberteti i rremë i parakohshëm është më i shpeshtë se ai i vërteti. Karakterizohet me dukurinë e karakteristikave sekondare seksuale.

Quhet i rremë, sepse vajzat të cilat e kanë pamjen e jashtme si të gruas, nuk kanë aftësi reprodukuese. Pamja e pubertetit të rremë të parakohshëm është pasojë e sekrecionit të estrogjeneve nga korja e tumoreve të qelizave mbiveshkore dhe të vezoreve.

Tumori mund të paraqitet te moshat e ndryshme (paraqitet edhe te personat e rritur). Fëmijët i sulmon para se t’i mbushin 8 vjeç. Ato vajza të vogla kanë karakteristika të shprehura sekondare seksuale krejtësisht të mira. Gjinjtë janë të zhvilluara, paraqiten pigmentet, qimet në pjesët gjenitale dhe në nënsqetulla janë të theksuara. Vagina dhe uterusi janë të zhvilluara si te vajzat në pubertet normal. Mund të paraqiten edhe menstruacionet, por ciklet janë pa evoluim, andaj ato vajza nuk janë të pëlleshme.

Me rastin e caktimit të diagnozës është shumë me rëndësi që të përcaktohet se a është fjala për pubertetin e vërtetë apo për pubertetin e rremë. Me ultrazë vërehet prania e tumorit në vezore, në gjëndra mbiveshkore. Sëmundja shërohet me heqjen e tumorit. Sëmundja ka prognozën shumë më të mirë sesa tumori i pubertetit të parakohshëm. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Puberteti i rremë i parakohshëm
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Cikli jetësor

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: