Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Me vitamina kundër stresit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Me vitamina kundër stresit    Sat Dec 03, 2011 3:39 pm

Sipas klasifikimit ICD 10 cilido stres pak më intensiv fizik ose mental i paraprinë reaksionit akut të stresit, e stresi lidhet me ngjarjet nga jeta dhe ndërrimet e rëndësishme jetësore - me çrregullimet e adaptimit.

Stresi është pjesë e shëndetshme e jetës sonë të përditshme, por stresi i tepërt mund të shkaktojë probleme si emocionale ashtu edhe fizike. Stresi mund të kontribuojë në zvogëlim të produktivitetit, sëmundjes së zemrës, lodhjes dhe nervozës kronike. Stresi i tepruar gjithashtu shkakton që truri juaj të lirojë kortizol, një materie kimike që kontribuon në shtim të peshës.

Edhe pse vitaminat dhe mineralet nuk mund ta eliminojnë stresin, ato së paku mund reduktojnë efektet e tij në trup dhe mendjen tuaj. Shumica e njerëzve e njohin vitaminën C për dobitë e saj në forcimin e imunitetit. Kjo vitaminë mund të shtojë qelizat e bardha të gjakut kështu duke përmirësuar aftësinë e trupit tuaj të shmangë gripin, ftohjen dhe infeksionet tjera bakteriale. Por, vitamina C mund gjithashtu të ndihmojë nëse vuan nga stresi kronik apo stresi i tepruar. Kjo vitaminë posedon përbërës antistresues dhe mund të ndihmojë turpit tuaj në prodhimin e serotonit, një neurotransmetues që ka efekt qetësues.

Kivi, brokoli, spinaqi, avokadoja, frutat kokërr dhe frutat citrik janë burim natyral që përmbajnë vitaminën C me bollëk. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Me vitamina kundër stresit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Hata Joga kundër stresit
» Lufta kunder stresit
» Ritual - kundër grindjeve
» Hudhra kundër së keqes !
» Mbrojtja kundër Magjisë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: