Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Drita natyrore zvogëlon shkurtpamësinë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Drita natyrore zvogëlon shkurtpamësinë    Sat Nov 19, 2011 3:12 pm

Hulumtuesit kanë përfunduar se rreziku nga shkurtpamësia zvogëlohet për 18% nëse çdo ditë fëmijët i ekspozohen dritës natyrore nga një orë më shumë, shkruajnë ekspertët në prezantimin e tyre për këtë hulumtim.

Rreziku i fëmijëve nga miopia ose shkurtpamësia, ku largimi i objekteve shkakton pamje të turbullt për shkak se drita hyn në fokuset e syrit në mënyrë të parregullt, mund të zvogëlohet duke kaluar më tepër kohë jashtë dhe duke ju ekspozuar dritës natyrale, thotë një hulumtim nga Universiteti i Kembrixhit i cili u prezantua gjatë kësaj jave.

Dr. Antony Khawaja nga ky universitet tha: "Shtimi i kohës së kaluar jashtë nga ana e fëmijëve mund të jetë e masë e thjeshtë me përfitime të mëdha për përmirësimin e të parit dhe shëndetit të përgjithshëm".

Shkurtpamësia është më e shpeshtë në ditët e sotme krahasuar me 30 deri 40 vjet më parë në të gjitha vendet e botës.

Krahasuar me fëmijët me shikim normal dhe me largpamësi, mesatarisht fëmijët shkurtpamës kalojnë 3.7 orë më pak në javë në ambiente të hapura.

Gjithashtu të dhënat flasin edhe për ngadalësimin e përparimit të shkurtpamësisë me e kalimit të kohës më të madhe në ambiente të hapura krahasuar me fëmijët shkurtpamës të cilët kanë qëndruar brenda një kohë më të gjatë. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Drita natyrore zvogëlon shkurtpamësinë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ne fillim qe Drita
» Foto Apokaliptike të Natyrës
» Sjelljet e çrregullta e dëmtojnë aftësinë mendore
» Gjumi e rrit stresin, nuk e zvogëlon
» Dielli -krijuesi i jetës sonë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: