Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Pse qumështi është superpija e sportistëve aktivë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Pse qumështi është superpija e sportistëve aktivë    Sun Nov 13, 2011 9:16 am

Qumështi me sasi të vogël të yndyrave është super-pija që sportistët duhet ta përdorin. Këtë e thotë Dr. Phil Watson, nutricionist sportiv nga Universiteti Lafboro.

“Studimet tona janë bërë rreth aplikimit të qumështit tek sportistët kulmor, me theks të veçantë në performancën e qëndrueshmërisë dhe këndelljes nga ushtrimet me regjim të ashpër”, shpjegon Dr. Watson.

Qumështi sipas përfundimeve të nxjerra, është pija më e qëlluar për kthimin e lëngjeve të humbura pas ushtrimeve fizike sportive, i cili në mënyrë efikasi i kthen lëngjet e humbura nga djersitja dhe i rimbush depot e karbohidrateve (sheqernave).

Kthimi i sheqernave pas trajnimeve do të ishte mirë të kombinohen me shtimin e disa proteinave për të ndihmuar në riparimin e muskujve të dëmtuar. Pasi qumështi i përmban të dyja, ai paraqet një opsion ideal.

Ndonëse, qumështi me yndyra të plota si dhe ai i me nivel të ulët të yndyrave ofrojnë sasi të njëjta të elektroliteve dhe mineraleve, ai me nivel më të ulët të yndyrave preferohet më tepër, për shkak se e heq ndjenjën e etjes dhe e ngarkon më pak lukthin.

Gjetjet tregojnë se konsumimi i qumështit pas ushtrimeve për rritjen e rezistencës fizike, e mundëson mbajtjen e lëngjeve trupore në mënyrë më efikase se sa pija tradicionale sportive izotonike 8%.

Qumështi përmban proteina që më së shumti i shkojnë për shtati riparimit të muskujve. Proteina e qumështit që quhet kazeinë, përmban aminoacide të njëjta me ato që gjenden në proteinat e muskujve”, thotë Watson. “Ai gjithashtu përmban minerale dhe ushqyes esencial që i nevojitet trupit tonë, andaj qumështi përmban një vistër substancash ushqimore që janë shumë të dobishme për trupin tonë gjatë aktiviteteve sportive”. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Pse qumështi është superpija e sportistëve aktivë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ç’është vlera njerëzore?
» Ku është Zoti?
» Paraja, 'djalli' i ardhur nga barku i Tokes!
» Cka është Shpresa (të shpresuarit)!
» A është jeta vetëm imagjinatë ?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: