Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Aprovohet instrumenti për detektimin e melanomës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Aprovohet instrumenti për detektimin e melanomës    Mon Nov 07, 2011 11:47 am

MelaFind – aparatura që krijon imazhe digjitale të ndryshimeve në lëkurë dhe i krahason ato me mijëra imazhe të skanuara në bazë të shënimeve për t’i analizuar ato imazhe nëse ka shenja të kancerit të lëkurës (melanoma).

Kjo metodë diagnostiko jo invazive e aprovuar nga Administrata e Barërave dhe Ushqimit (FDA) në SHBA, do t’i ndihmoj mjekët që të vendosin se a ka nevojë për biopsi të lëkurës për ndryshimet në lëkurë në faza të hershme, d.m.th. në fazat kur kanceri është 100% i shërueshëm, kumton Mela Sciences kompani që e ka prodhuar këtë aparaturë.

Melanoma, nëse nuk zihet në fazat më të hershme, është forma më vdekjeprurëse e të gjitha kacereve të lëkurës. Kjo sëmundje është përgjegjëse për 75% të vdekjeve nga kanceri i lëkurës, thotë kompania.

Kompania gjithashtu cek se teknologjia e re mund t’ju rekomandoj mjekëve se a duhet ta bëjnë biopsinë, por nuk është qëllimi i saj që ta konfirmoj diagnozën e melanomës. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Aprovohet instrumenti për detektimin e melanomës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: