Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Depresion apo ndikim i hormoneve!?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Depresion apo ndikim i hormoneve!?    Mon Nov 07, 2011 11:47 am

Keni lindur, e ende nuk u është zgjuar instinkti i nënës? Ndjeni pikëllim, ju mungon interesi për gjërat përreth? Mos bëni panik, nuk do të thotë se vuani nga depresioni i paslindjes.

Ndryshimet hormonale që ndodhin pas lindjes së foshnjës, dhembja dhe stresi psikik nga lindja, lodhja dhe pagjumësia – të gjitha këto tek nënat e reja mund ta nxisin ndjenjën e pikëllimit, frikës, mundit dhe konfuzionit. Nënat shpesh e ndryshojnë disponimin, që shkon prej një skajshmërie në skajshmëri tjetër, prej gjendjes euforike në gjendje të apatisë së plotë dhe humbjes së vullnetit.

Megjithatë, nëse këto nuk ndalen brenda periudhës një deri dy mujore, e madje nëse përkeqësohen, fjala është për depresion pas lindjes. Simptomat paraqiten 4 deri 8 javë pas lindjes.

Kryesisht janë simptoma të njëjta me depresionin e vërtetë, mungesë e energjisë, motivimi, çrregullimi i metabolizmit dhe i gjumit, mungesa e interesit për aktivitet seksual, ndjenja e mos mundësisë për tu ballafaquar me kërkesat e rrethit, ngacmueshmëria, ndjenja e të ardhurit për të qarë. Nëse këtyre u bashkohen edhe mungesa e dëshirës për tu kujdesur për fëmijë dhe ndjenja e fajësisë për këtë gjë, është koha e duhur ta vizitoni mjekun. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Depresion apo ndikim i hormoneve!?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dielli dhe fuqia e tij
» NDIKIMI I MUZIKËS

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: