Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Aroma e luleve zbut stresin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Aroma e luleve zbut stresin   Sat Oct 01, 2011 5:27 pm

Aroma mund të ndikojë në aktivitetin e gjeneve dhe të qelizave të gjakut duke reduktuar ndjeshëm nivelin e stresit
Që aroma e luleve mund të jetë e këndshme madje dhe relaksuese tashmë dihej. Por tani nga Japonia vjen prova shkencore mbi efektin pozitiv në organizëm të aromës së luleve.

Sipas një studimi, të publikuar kohët e fundit në revistën ‘’Journal of Argicoltural and Food Chemistry’’. Aroma mund të ndikojë në aktivitetin e gjeneve dhe të qelizave të gjakut duke reduktuar ndjeshëm nivelin e stresit. Tani për tani ka qenë hulumtimi I kryer vetëm mbi minj, prandaj rezultatet duhet të shikohen me kujdes. Ështe e njohur që në kohët e lashta se disa aroma kanë efektin psiko-fiziologjike, qetësuese, si dhe kanë një efekt antidepresiv, ndërsa disa të tjera kanë efekt gjumendjellës. Duke u nisur nga këto të dhëna, Akio Nakamura dhe bashkëpunëtorët e tij kanë eksperimentuar në disa situate stresuese dhe kanë verifikuar ne vetëvete impaktin e linalool, një agjent kimit përgjegjës i një arome prezentë në disa lloje lulesh si portokalli, ulliri, mango, limoni.

Rezultati ishte se linalooli, që zakonisht përdoret në produkte komerciale, ka kryer një veprim represiv mbi disa ndryshime në qelizat e gjakut dhe në shprehjen e gjenit që i atribuohen stresit. Në veçant, substancat në mënyre të ndjeshme ka zvogëluar mutacionin ne 109 gjene të kavieve që u morën për eksperiment. Sipas studiuesve, fakti që efekti I aromës matet përmes analiozave të gjakut në të ardhmen mund të testohet dhe te njeriut.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Aroma e luleve zbut stresin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Horoskopi i luleve
» Legjenda popullore te ndryshme...
» Pagjumësia
» Shërimi Okult
» Kura per Ankthin,Stresin dhe Semundjet e Zemres

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: