Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Folatet dhe karcinoma

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Folatet dhe karcinoma    Tue Sep 27, 2011 5:28 pm

Marrja e folateve është e lidhur me zvogëlimin e rrezikut për karcinomën kolorektale, ka treguar një studim i ri i shkencëtarëve amerikanë.

Studimi ka analizuar të dhënat e grumbulluara nga më shumë se 500.000 persona të moshave ndërmjet 50 dhe 71 vjeç, të cilët janë përcjellë për nëntë vite dhe janë trajtuar me folate.

Participantët kanë marrë acid folik, ndërsa është përcjellë incidenca e karcinomës kolorektale. Rezultatet kanë treguar se konsumimi sa më i madh i folateve (qoftë me anë të ushqimit apo në formë të preparateve shtesë) është i lidhur me zvogëlimin e rrezikut nga karcinoma kolorektale, si gjatë kohës së marrjes, po ashtu edhe në periudhën pas saj.

Kjo është edhe një tjetër dëshmi që i lidh folatet me shfaqen e formave të ndryshme të kancerit. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Folatet dhe karcinoma
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: