Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Si te njiheni me disa ushqime qe shkaktojne konstipacion?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Si te njiheni me disa ushqime qe shkaktojne konstipacion?   Sat Sep 24, 2011 1:23 pm

Ka nje sere ushiqmesh qe mund te shkaktojne konstipacionin, nje ndjesi shume e keqe per kedo. Ketu jane disa prej llojeve qe mund te evitoni per te evituar kete ndjesi.
Bulmeti
Produktet e bulmetit dhe sidomos djathi ka tendence te shkaktoje konstipacion. Konsumoni kos dhe qumesht dhe djath me pak yndyre. Shume lloje kosi te perzjera me drithera mund te ndihmojne per kete problem.
Ushqimet e perpunuara
Ushqimet e perpunuara mund te shkaktojne probleme te renda me konstipacionin. Buka e bardhe dhe shume produkte qe behen me miell te bardhe mund te shkaktojne konstipacion. Patatinat dhe fast food gjithashtu kane nje prirje per te shkaktuar konstipacion.
Pije te ndryshme
Kafeja dhe pije qe permbajne kafeine mund te perkeqesojne efektin e konstipacionit. Kafeina dehidraton trupin. Evitoni kafen dhe pijet qe permbajne shume kafeine, ose nese nuk rrini dot pa konsumuar kafe, mund te reduktoni sasine e saj.
Ushqime pa fibra
Nje diete me mungese fibrash gjithashtu mund te shkaktoje konstipacion. Mbani nje diete sa me te shendeteshme ku te perfshihen te gjitha, frutat e perimet, mishi i kuq, peshku etj.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Si te njiheni me disa ushqime qe shkaktojne konstipacion?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Legjenda popullore te ndryshme...
» Bestytnite dhe ndikimi i tyre
» Disa paradokse
» Gjergj Kastrioti - Skënder Beu
» Rrezimi i Kullave Binjake nje mister...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: