Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.biz



Mjeksia-Grup


Share | 
 

 Mungesa e gjumit ul testosteronin te burrat

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Mungesa e gjumit ul testosteronin te burrat   Tue Sep 13, 2011 7:03 pm

Testosteroni është hormoni i burrave. Ajo rrit masën muskulore dhe stimulon agresivitetin. Gjithashtu luan një rol të rëndësishëm tek riprodhimi dhe tek fortësia e kockave.

Por një studim i publikuar këtë javë në “Journal of American Medical Association” tregon se ulja e orëve të gjumit e ndryshon rrënjësisht sekrecionin e testosteronit, e cila sjell jo pak probleme edhe në shëndetin e njeriut në përgjithësi.

Ekipi mjekësor i universitetit të Çikagos ka studiuar 10 burra me një moshë mesatare deri në 24 vjeç, të dobët dhe me shëndet të mirë. Pasi kanë bërë disa teste për gjendjen e tyre hormonale dhe psikike, ata nisën t’i nënshtrohen dhe eksperimentit pasi fjetën 10 orë rresht, gjatë tre netëve të kaluara në laborator.

Ndërsa përgjatë 8 netëve në vijim ata u lanë të flinin vetëm 5 orë. Doza e rregullt e testosteronit përgjatë gjithë kësaj periudhe dhe më pas u shoqëruar me një rënie prej 10-15 për qind të hormonit mashkullor gjatë periudhës që bënë vetëm 5 orë gjumë.

Përqindja ishte edhe më e ulët gjatë orës 14.00 deri në 22.00. Gjatë kësaj periudhe vullnetarëve u shihej gjendja e tyre shpirtërore rregullisht, gjë e cila i bëri të kuptonin mjekët se kur ata e kishin përqindjen e testosteronit më të ulët ata ndiheshin në gjendje jo të mirë. Sipas autorëve, humori i tyre dhe forca ulej sa herë që uleshin orët e gjumit në ditë.

Përqindja e ulët e testosteronit është e lidhur me gjendjen jo të mirë shpirtërore dhe mund të jenë pasojë e një gjumi jo të rehatshëm”, shpjegon Eve Van Cauter. Sipas saj, 15 për qind e amerikanëve flenë më pak se 5 orë në ditë, gjë e cila mund të ketë pasoja të rënda për shëndetin.

Mungesa e gjumit do të çonte në një përqindje të testosteronit që do të ishte e barabartë me atë të një personi që është 10 apo 15 vjeç më i madh në moshë.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Mungesa e gjumit ul testosteronin te burrat
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Teoritë e gjumit
» Sekretet dhe misteret e gjumit
» Paraliza e gjumit dhe posedimi
» Funksionet e gjumit
» Gjate nates me ndodhin gjera interesante !

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: