Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Një ose dy gota në ditë, mbrojnë nga demenca

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Një ose dy gota në ditë, mbrojnë nga demenca    Fri Sep 02, 2011 12:07 pm

Një ose dy pije alkoolike të cilat pihen brenda ditës mund ta zvogëlojnë rrezikun nga demenca, në veçanti te personat e moshuar.

Ekspertët thonë se konsumimi i kohëpaskohshëm i alkoolit sjell deri te zvogëlimi i rrezikut nga demenca për 23 për qind.

Shkencëtarët amerikanë pohojnë se njerëzit me moshë mesatare dhe të moshuarit të cilët pinë alkool në sasi të caktuar, një ose dy pije në ditë, janë të mbrojtur nga rreziku i zhvillimit të sëmundjes Alzheimer dhe formave tjera të demencës.

Të dhënat janë të bazuara në analizimin e 143 studimeve në Chicago, ku janë përfshirë 365.000 njerëz.

Ndërkaq, thuhet se vera është më e dobishme se birra, ndërsa nuk ka dallime ndërmjet meshkujve dhe femrave. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
abmexha
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
avatar

<b>Postime</b> Postime : 7

MesazhTitulli: Re: Një ose dy gota në ditë, mbrojnë nga demenca    Sat Sep 03, 2011 4:13 pm

shkenctaret kan zbuluar se qoft edhe nje pik alkol eshte i demshem per organizmin sepse qelizat e konsiderojn si lend te huaj per organizimin.nuk mund te vij e mira nga ajo gje qe eshte haram
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Një ose dy gota në ditë, mbrojnë nga demenca
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Stresi
» Historia e ditës së Shën Valentinit
» E Vërteta e Ditëve të Javës
» Fati dhe tersi i nuseve në ditën e dasmës
» Pyetje që duhet t'i bëni vetes në fund të ditës

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: