Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Ushtrimet e shkurta ruajnë zemrën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Ushtrimet e shkurta ruajnë zemrën    Fri Sep 02, 2011 12:06 pm

Shkencëtarët sugjerojnë se vetëm dy orë e gjysmë ushtrime mesatare fizike brenda javës mund të zvogëlojnë rrezikun nga infarkti i zemrës dhe sëmundjet tjera kardiovaskulare.

Janë analizuar të dhënat e 22 studimeve, të cilat kanë pasur të bëjnë me lidhjen ndërmjet ushtrimeve trupore dhe sëmundjeve të zemrës, duke përfshirë edhe nëntë studime, të cilat kanë shqyrtuar se sa nga participantët merren me ushtrime.

Rezultatet kanë treguar se ushtrimet mesatare që zgjasin 150 minuta në javë, zvogëlojnë rrezikun nga sëmundjet e zemrës për 14 për qind, ndërsa ushtrimet fizike që zgjasin 300 minuta në javë e zvogëlojnë këtë rrezik për 30 për qind, në raport me njerëzit që nuk janë aktivë fizikisht.

Aktiviteti mesatar fizik, përfshin ecjen e shpejtë, pastrimin intensiv (të themi të dritareve, me thithëse apo fshirje), kositjen e barit apo vozitjen e biçikletës.

Edhe pse rekomandohen më shumë ushtrime trupore, 150 minuta në javë duhet të jetë minimumi të cilin çdokush duhet t’ia kushtojë shëndetit të vet. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Ushtrimet e shkurta ruajnë zemrën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Legjenda popullore te ndryshme...
» Spiritualiteti - shendeti fizik dhe psiqik
» Me frymëmarrje deri në shërim
» Te verteta misterioze!
» Helena Petrovna Blavatsky

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: