Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Vetëvendosje: Qeveria po e varros demokracinë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Vetëvendosje: Qeveria po e varros demokracinë    Fri Sep 02, 2011 7:40 am

Ngjarjet që ndodhën gjatë seancës më 31 gusht 2011 në Kuvendin e
Republikës së Kosovës mund të quhen varrosje e demokracisë. Dhe kjo, si
për ironi, ndodhi pikërisht në Kuvend, brenda institucionit që do të
duhej të ishte shembull i demokracisë, thanë anëtarët e Lëvizjes
“Vetëvendosje!” në konferencën e sotme për shtyp.
Dje u
votua për amandamentet e Ligjit për të Pagjeturit, të propozuara nga
deputetja e Lëvizjes, Albana Gashi. Fillimisht me 39 vota për, e 32
kundër, 5 amandamentet e propozuara u miratuan në Kuvend.“Por, meqë këto amandamente po e cenonin multietnicitetin ahtisaarian
të Hashim Thaçit, u mobilizua vetë kryeministri për t’ua ndryshuar
vullnetin deputetëve të cilët votuan pro amandamenteve. Pas pushimit
dyorësh, kur filloi pjesa e dytë e seancës, deputetja Emilja Rexhepi u
shfrytëzua për ta dorëzuar një kërkesë për rishqyrtimin e votimit, meqë
pretendoi se ajo - së bashku me një koleg tjetër deputet - kishin votuar
gabimisht pro amandameneve në fjalë. Fakti që ajo ka qenë e manipuluar
dhe është shfrytëzuar për ta dorëzuar kërkesën e saj formale vetëm sa
për ta nxitur rivotimin, tregon votimi i saj i dytë i cili është i
njëjtë – pra ajo edhe herën e dytë votoi për amendamentet”, thuhet në
kumtesën e Lëvizjes për shtyp, sipas së cilës deputetët të cilët e
ndërruan votën e tyre nga për në kundër janë 4 të PDK-së, një i LDK-së
dhe një nga BSDAK.

“Kjo praktikë antidemokratike duhet ta shqetësojë thellësisht
popullin e Kosovës, meqë këtu kemi të bëjmë me një pushtet që
legjitimitetin e grabit me kërcënime, klientelizëm e para; i cili
autoritetin e tij e shfrytëzon për t’ia rritur vetes fuqinë dhe pasurinë
personale; dhe i cili këtë pasuri e fuqi të rritur në mënyrë të
paligjshme e shfrytëzon në dëm të interesit të qytetarëve të Kosovës dhe
për ta mbytur demokracinë”. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Vetëvendosje: Qeveria po e varros demokracinë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Vetëtimat sferike nga qielli
» A është jeta vetëm imagjinatë ?
» Vetëvrasja
» A e përdorim vetëm 10 % trurin?
» Gjenet tona, të kontrolluara vetëm nga mendimet

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet :: L.VETEVENDOSJE!-
Kërce tek: