Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Vaji i farave të rrushit me vlera kurative

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Vaji i farave të rrushit me vlera kurative   Sat Aug 27, 2011 7:55 am

Vaji i nxjerrë nga farat e rrushit është vaj me cilësi të lartë i fituar nga shtrydhja e ftohtë. Duhet ta përdorim sa më shpesh në kuzhinë, kurse është shumë i mirë edhe në sallatë dhe për përgatitjen e soseve të ndryshme. Ka ngjyrë të verdhë, pa aromë dhe pa shije, kurse është i pasur me antioksidues dhe polifenol, si dhe me omega 3.

Ndikon pozitivisht mbi shëndetin, ndihmon në normalizimin e cikatricave që shfaqen nga ngjallja dhe sëmundja e sheqerit, e rrit nivelin e kolesterolit të mirë dhe e ul nivelin e kolesterolit të keq. Gjithashtu mbron nga sëmundjet kardiovaskulare dhe goditja në tru si dhe e përforcon imunitetin.

Ky vaj ka zbatim të gjerë në prodhimet për kujdes për lëkurën e ndjeshme. Përbërjet që i ka ky vaj e ngadalësojnë procesin e plakjes së lëkurës, kurse gjithashtu, e mbrojnë atë nga infeksionet dhe rrezet UV.

Vaji i farave të rrushit rekomandohet dhe për kujdes të lëkurës së yndyrshme, sepse e ekuilibron nxjerrjen e gjëndrave të dhjamit. Ka aftësi degjeneruese dhe e zvogëlon krijimin e cikatricave. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Vaji i farave të rrushit me vlera kurative
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ç’është vlera njerëzore?
» Sekreti i kërpit
» Shifra Zero - 0

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: