Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Sheqeri i tepërt shkakton kancerin e qafës së mitrës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Sheqeri i tepërt shkakton kancerin e qafës së mitrës    Sat Aug 27, 2011 6:59 am


Femrat të cilat tri ose më shumë herë në javë i lëshohen kënaqësisë së ëmbëlsirave, siç janë biskotat dhe tortat, duhet të kenë kujdes sepse këto ushqime nxisin shfaqjen e kancerit të qafës së mitrës.

Këto të dhëna bazohen në studimin dhjetëvjeçar të institutit suedez Karolinska, gjatë të cilit janë analizuar shprehitë ushqyese të 60.000 femrave dhe është zbuluar se ato që konsumojnë më shumë sheqer janë për 33 për qind më të rrezikuara që të sëmuren nga kanceri i qafës së mitrës.

Te femrat të cilat këto ëmbëlsira i kanë konsumuar më shumë se tri herë në javë, rreziku për sëmurje ka qenë 42 për qind

Rezultatet kanë treguar se femrat të cilat kishin konsumuar më shumë se 35 gramë sheqer në ditë, ishin më të prira për ta fituar sëmundjen.

Sipas studiuesve, ko ndodh sepse organizmi i ngarkuar me sheqer liron më shumë insulinë dhe estrogjen. /Telegraf

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Sheqeri i tepërt shkakton kancerin e qafës së mitrës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pagjumësia
» Drogat Psikoaktive
» Çfarë na ndodh kur vdesim?
» Vetmia
» A ju pëlqen Vetmia?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: