Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 CMV shkaktar i mundshëm i hipertensionit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: CMV shkaktar i mundshëm i hipertensionit    Sun Aug 21, 2011 11:14 am

Një virus i zakonshëm mund të jetë shkaktar i shtypjes së lartë të gjakut, pohojnë mjekët kinezë.

Një ekip nga Qendra për kardiologji në spitalin Chaoyang në Pekin kanë gjetur lidhshmëri ndërmjet cytomeagalovirusit (CMV) dhe formës më të shpeshtë të hipertensionit.

Njëri nga autorët e studimit, Yang Xinchuan, ka deklaruar se zbulimi i tyre mund të çojë deri te prodhimi i vaksinës dhe barnave të cilat mund ta parandalojnë shfaqjen e hipertensionit.

“Nëse arrijmë që me siguri të vërtetojmë lidhjen ndërmjet virusit dhe hipertensionit arterial, do të mund të përfitojmë vaksinë dhe barna kundër hipertensionit”, ka thënë Xinchuan.

CMV është përgjegjës për infeksione te shumë njerëz në një moment të jetës së tyre, por pa simptoma dhe shpesh kalon pa u vërejtur. Ndërkaq, bartja e tij bëhet me anë të sekreteve trupore. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
CMV shkaktar i mundshëm i hipertensionit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Alarm nga Viruset

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: