Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Bar i ri për pacientët me punë jo të rregullt të zemrës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Bar i ri për pacientët me punë jo të rregullt të zemrës    Sun Aug 21, 2011 11:13 am

Bari i ri është njësoj efikas sikurse barnat e deritanishëm për mjekimin e pacientëve me punë jo të rregullt të zemrës, por është shumë më lehtë për t’u marrë.

Shkencëtarët thonë se bari ‘rivaroxaban’ ka efekte të ngjashme me ‘warfarinin’, dhe është po ashtu efikas në pengimin e formimit të trombëve të gjakut dhe zvogëlon rrezikun për goditje në tru, te pacientët me fibrilacion atrial.

Mirëpo, testimet e barit të ri kanë treguar se ka më pak efekte anësore në krahasim me barnat tjerë (siç është rreziku për gjakderdhje fatale në tru), ndërsa është shumë më lehtë për t’u marrë.

Te ‘rivanoxabani’ nuk ndikon mënyra e ushqyerjes e as barnat tjerë, ashtu që pacientët nuk duhet që gjithmonë të kenë kujdes që të marrin dozën precize.

Bari i ri është testuar te 14.000 pacientë me fibrilacion trial, ndërsa është prezantuar në Universitetin Edinburgh (Britani të Madhe) dhe Universitetin Duke (SHBA). /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Bar i ri për pacientët me punë jo të rregullt të zemrës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Helena Petrovna Blavatsky
» Refleksion - Meditim

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: