Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Orari i gjatë i punës i lidhur me alkoolizmin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Orari i gjatë i punës i lidhur me alkoolizmin    Mon Aug 15, 2011 12:36 pm

Orari i gjatë i punës trefishon rrezikun për konsumim të tepruar të alkoolit, pohojnë shkencëtarët nga Zelanda e Re.
Një studim i realizuar nga Universiteti Otago ka analizuar më shumë se 1.000 njerëz të moshave ndërmjet 25 dhe 30 vjeç. kështu, është zbuluar se ekziston lidhshmëri e lartë ndërmjet orëve të gjata të punës dhe konsumimit të tepërt të alkoolit.

“Personat të cilët punojnë 50 ose më shumë orë në javë kishin probleme të lidhura me alkoolin, nga 1.8 deri në 3.3 herë më shumë në krahasim me njerëzit e papunësuar”, tregojnë autorët.

Rezultatet e këtij studimi kanë treguar se situata është përafërsisht e njëjtë te femrat dhe te meshkujt.

Sipas, ekspertëve konsumimi i tepërt i alkoolit te njerëzit që punojnë shumë është me gjasë për t’u çliruar nga stresi që vjen si pasojë e punës. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Orari i gjatë i punës i lidhur me alkoolizmin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Jetëgjatësia e kafshëve
» Astronomi
» Thënie nga Paramhansa Yogananda
» Alienët ekzistojnë, por NASA i fsheh ata
» Nëse nuk mund të flini gjatë gjithë natës

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: