Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Qëndrimi në tavolinë tërë ditën dëmton shëndetin sikurse pirja e duhanit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Qëndrimi në tavolinë tërë ditën dëmton shëndetin sikurse pirja e duhanit    Mon Aug 15, 2011 12:35 pm

Miliona njerëz të cilët qëndrojnë pranë tavolinës gjatë tërë ditës dhe kur të kthehen në shtëpi, shtrihen, rrezikojnë shëndetin e tyre 'fshehtas', sikurse edhe pirja e duhanit apo rrezatimi i tepruar në diell!
Duke ndenjur ulur për orë të tëra, mund të rriten gjasat për sëmundjen e zemrës, për zhvillimin e diabetit të tipit 2 dhe për dhjamosjen e trupit, - thotë profesori Mark Hamilton nga Universiteti i Missourit.

Problem shqetësues për të ardhmen është se numri i njerëzve që rrinë ulur gjatë, është në rritje. Ky mosaktivitet ka efekt domethënës dhe barazohet me pirjen e duhanit. Ai shton se as dy orë ushtrime nuk mund t'i kompensojnë 22 orët e kaluara ulur. Prandaj, duhet shfrytëzuar çdo kohë e lirë për lëvizje!

Profesori Dejvid Dunstan këshillon: 'Për shembull, njerëzit të cilët ndërpresin kohën e uljes dhe shkojnë ta takojnë kolegun, është më mirë sesa t'i dërgojnë e-mail njëri-tjetrit! Me këtë lëvizje zvogëlohet rreziku i shfaqjes së diabetit'. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Qëndrimi në tavolinë tërë ditën dëmton shëndetin sikurse pirja e duhanit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Stresi
» Historia e ditës së Shën Valentinit
» E Vërteta e Ditëve të Javës
» Fati dhe tersi i nuseve në ditën e dasmës
» Pyetje që duhet t'i bëni vetes në fund të ditës

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: