Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Bakteret në ushqim- miq të shëndetit?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Bakteret në ushqim- miq të shëndetit?    Fri Aug 12, 2011 9:25 am

A e dini se në trupin njeriut gjenden miliarda mikroorganizma? Pjesën më të madhe të tyre e përfaqësojnë bakteret, të cilat ndodhen në zorrë, ndërsa janë më të shumta se qelizat njerëzore.
Nga kjo mund të konkludojmë se jemi më shumë baktere sesa njerëz. Bakteret kanë role të ndryshme në organizmin tonë, që nga tretja e ushqimit e deri te mbrojtja nga patogjenët që shkaktojnë sëmundje.
Një studim i shkencëtarëve francezë, ka zbuluar se ushqimi përcakton llojin e baktereve që zhvillohen në zorrët tona. Kështu, bakteret nga zorrët e japonezëve dallojnë nga bakteret e banorëve të SHBA-ve.
Duke qenë se gjeneratat në Japoni me mijëra vite kanë konsumuar alga, ka ardhur deri të trashëgimi i materialit gjenetik, me ç’rast bakteret e tyre e kanë zhvilluar aftësinë për tretjen e algave dhe me sukses kanë përparuar në organizmin e njeriut.
Shkencëtarët thonë se në kohën e tashme, ushqimi përmban shumë më pak baktere për shkak të shkallës së lartë të higjienës. Edhe pse higjiena më e mirë e ka zvogëluar shpeshtësinë e paraqitjes së sëmundjeve të ndryshme, ushqimi steril megjithatë ndërron përbërjen mikrobiologjike të organizmit që mund të ndikojë në shëndet. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Bakteret në ushqim- miq të shëndetit?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Interpretimi i Endrrave - nga Tanki
» Fjalori i Endrrave
» Një tjetër lidhje midis mendjes dhe shëndetit fizik

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: