Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Vetmia, e dëmshme sikurse duhani dhe alkoolizmi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Vetmia, e dëmshme sikurse duhani dhe alkoolizmi    Sat Aug 06, 2011 7:50 pm

Ndoshta tingëllon befasuese, mirëpo shkencëtarët thonë se vetmia është njësoj e dëmshme për shëndet, sikurse pirja e duhanit.
Hulumtimet kanë treguar se izolimi i gjatë social është njësoj i dëmshëm sikur pirja pesëmbëdhjetëvjeçare e cigares ose konsumimi i tepërt i alkoolit.

Studime të ndryshme kanë treguar se mungesa e shoqërisë mund të jetë shkak i demencës dhe shtypjes së lartë të gjakut, si edhe se vetmia mund të shkaktojë kancer dhe sëmundje të zemrës.

Ndjenja e vetmisë dhe disponimi i keq mund të ndikojnë në pagjumësi, gjë që le pasoja në organizmin tonë, por mund edhe të ndikojë në progresin e shpejtë të demencës.

Vetmia mund të shtojë nivelin e hormonit të stresit, kortizolit, dhe mund ta rrisë presionin e gjakut aq sa të rrezikojë shfaqjen e infarktit në zemër apo goditjes në tru. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Vetmia, e dëmshme sikurse duhani dhe alkoolizmi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Vetmia
» A ju pëlqen Vetmia?
» Dashuria, Liria, Vetmija
» Ese nga Jiddu Krishnamurti

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: