Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Zbulohet shkaktari i ëndrrave të këqija

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Zbulohet shkaktari i ëndrrave të këqija    Wed Jul 27, 2011 4:35 pm

Për shkak të stresit vuan edhe sistemi jonë imunitar,
çrregullohet puna e hormoneve, lodhen muskujt dhe rraskapitet organizmi -
që shpesh shoqërohen edhe me sëmundje. Sa i përket trurit, stresi
kronik di të shkaktojë humbjen e kujtesës dhe shfaqjen e ëndrrave të
këqija.
Ekspertët thonë se truri, i cili është i ngarkuar me
mendime të rënda të cilat nuk di si t’i përpunojë, ndihmën e gjen në
ankthin e natës. Ëndrrat e këqija janë një formë e mirë për të tejkaluar
momentet stresuese, të cilat në këtë mënyrë bëhen më pak të rrezikshme
për shëndet.

Sipas shkencëtarëve amerikanë, ëndrrat duhet të konsiderohen si
psikoterapi. Në to mund të gjejmë shkaktarët e mundshëm të nervozes sonë
dhe sugjerimet se si t’i tejkalojmë ato. Nëse gjatë gjumit jeni të
frikësuar ose të turpëruar, mendoni pse ndodh kjo. Pastaj, pyetuni se
çfarë ua shkakton ndjenjat e njëjta edhe kur jeni zgjuar. P.sh. ndoshta
mund ta kuptoni se keni thënë ose keni bërë diçka jo të mirë në punë,
ose keni nevojë që t’i kërkoni dikujt falje ose të jeni më të kujdesëm
në të ardhmen...

Në rast se ëndrrat e këqija ua çrregullojnë gjumin normal, paraqiten
thuajse çdo natë ose janë shumë shqetësuese, atëherë duhet të kërkoni
ndihmën e psikologut ose psikiatrit, të cilët do t’u ndihmojnë t’i
rregulloni mendimet. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Zbulohet shkaktari i ëndrrave të këqija
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Veset e këqija të çdo shenje të horoskopit
» Ëndrrat e këqija
» Zbulohet nje shkrim i lashte shqip, 2800 vjet me pare
» Ngrohja globale eshte nje genjeshter
» Fjalor i Ëndrrave - Explorerunivers

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: