Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Ushqimi ekzotik mund të shkaktojë alergji

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Ushqimi ekzotik mund të shkaktojë alergji    Wed Jul 27, 2011 4:32 pm

Nëse nuk i kushtoni kujdes ushqimit, gjatë pushimit veror në
radhë të parë do të bëheni viktimë e alergjisë në ushqim, e cila mund të
manifestohet në një formë shumë më serioze sesa skuqja e zakonshme e
lëkurës.
Frutat e detit bëjnë pjesë në alergjenët më të fortë
ushqimor. Në to ka shumë histamine- proteina e cila shkakton reaksion
të fuqishëm të sistemit imunologjik. Dhe, derisa në shtëpi shumë rrallë i
konsumojmë frutat e detit, në pushim jemi të prirë që të hamë
specialitete të tilla, që mund të na kushtojnë shumë.

Po ashtu, reaksione të forta alergjike shkaktojnë edhe produktet
arrore, e në radhë të parë kikirikët. Prandaj mjekët këshillojnë që të
kihet kujdes para konsumimit të ëmbëlsirave që përmbajnë produkte
arrore.

Reaksion të fortë mund të nxisin edhe djathërat e vjetër dhe
kaçkavalli. Ata përmbajnë sasi të mëdha të tiraminës- proteinë e
rrezikshme për personat alergjikë. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Ushqimi ekzotik mund të shkaktojë alergji
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pse nuk mund ta shfrytezojme trurin
» Ushqimi sipas shenjave
» Europa mund të jetë shtëpia e alienëve
» Si mund te mesosh magji..???
» Pse nuk mund te jemi te lumtur?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: