Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Dobi e pa pritur nga lëvorja e bananes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Dobi e pa pritur nga lëvorja e bananes    Wed Jul 27, 2011 4:31 pm

Lëvorja e bananes tashmë përdoret për lustrimin e këpucëve dhe
gjetheve të bimëve shtëpiake. Mirëpo, shkencëtarët kanë një ide shumë më
të mirë - lëvorja e copëtuar e bananes largon me sukses metalet e rënda
nga uji.
Kërkimet e mëparshme kanë treguar se për pastrimin e
ujit mund të shërbejnë materialet me prejardhje bimore. Kështu, për të
larguar metalet e rënda nga uji, të dobishëm janë treguar fijet e
kokojës dhe luspat e kikirikëve.Të dhënat e studimit të ri kanë treguar se korja e copëtuar e bananes në mënyrë të suksesshme largon metalet e rënda nga uji.

Shkencëtarët kanë arritur të krijojnë një aparat për pastrim me anë
të koreve të copëtuara të bananes, i cili mund të përdoret 11 herë pa
humbur aftësitë për lidhjen e metaleve, dhe në këtë mënyrë e pastron
ujin nga këto metale, por edhe nga materialet tjera. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Dobi e pa pritur nga lëvorja e bananes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Nje ngjarje qe me la shume mbresa !?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: