Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Mjekimi në spital më i rrezikshëm se fluturimi me aeroplan

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Mjekimi në spital më i rrezikshëm se fluturimi me aeroplan    Wed Jul 27, 2011 4:29 pm

Miliona njerëz çdo vit humbin jetën si pasojë e gabimeve në
mjekim dhe infeksioneve të lidhura me kujdesin shëndetësor, prandaj
shkuarja në spital është shumë më e rrezikshme sesa fluturimi me
aeroplan- pohojnë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.
Gjatë
një konference për shtyp në Gjenevë, Liam Donaldson- i angazhuar rreth
çështjeve të sigurisë së pacientëve- ka deklaruar se gabimet në mjekim
nëpër spitale janë 1:10, ndërsa gjasat për të vdekur si pasojë e këtyre
gabimeve janë 1:300.

Ndërkaq, duke krahasuar me vdekjet si pasojë e aksidenteve të
aeroplanëve, ai ka thënë se në raste të tilla vdesin një nga dhjetë
milionë udhëtarë.

Prandaj, ka thënë Donaldson, shëndetësia ka edhe shumëçka për të
përmirësuar. Sipas tij, më shumë se 50 për qind e infeksioneve spitalore
mund të parandalohen nëse punëtorët shëndetësorë do t’i lanin duart me
ujë me sapun ose preparate me bazë alkooli, para se t’i afrohen
pacientit. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Mjekimi në spital më i rrezikshëm se fluturimi me aeroplan
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» A është i rrezikshëm projeksioni apo udhëtimi astral?
» Shërimi yjor
» Njerëzit që nuk besojnë në Holokaust dhe evolucion - janë të rrezikshëm!
» Enderrat Lucide
» Njeriu ne Hënë?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: