Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Vezët, edhe të shëndetshme edhe të rrezikshme

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Vezët, edhe të shëndetshme edhe të rrezikshme    Tue Jul 12, 2011 11:20 am

Personat të cilët nuk kanë probleme shëndetësore mund t’i
konsumojnë vezët pa ndonjë shqetësim, por duke mos e tepruar, ndërkaq
ata me kolesterol të rritur duhet të konsultohen me mjekun nëse mund të
konsumojnë vezë.
Hulumtuesit nga Universiteti i Harvardit
pohojnë se ata të cilët konsumojnë më shumë se shtatë vezë në javë, kanë
23 për qind rrezik më të lartë që në njëzet vitet e ardhshme të vdesin,
ndërsa diabetikët që konsumojnë madje edhe një ve në ditë, janë dyfish
më të rrezikuar që të vdesin nga cilido shkaktar, e sidomos infarkti ose
goditja në tru.
Vezët janë të pasura me kolesterol, i cili nëse merret në sasi të
mëdha mund të shkaktojë ngushtimin e arterieve dhe rrit rrezikun për
infarkt të zemrës ose goditje në tru.
Megjithatë, vezët nuk duhet përjashtuar tërësisht nga ushqimi, sepse
ato janë të efektshme kundër stresit, sepse trupin e furnizojnë me
proteina. Po ashtu, janë të mira edhe për imunitet, duke qenë se janë
nga ushqimet e rralla që organizmit i japin vitaminë D.
Një ve në ditë mbulon 26 për qind të nevojës ditore për acid folik
dhe ndihmon në funksionin e trurit dhe përforcon shikimin. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Vezët, edhe të shëndetshme edhe të rrezikshme
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Madje edhe muslimanet luten tek Yoni
» Njerezit inteligjent - më pak besimtar
» Paganizmi te Shqiptarët
» Ndërgjegjja!
» "Edhe Vdekja qan"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: