Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Në qumësht gjendet koktej barnash

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Në qumësht gjendet koktej barnash    Tue Jul 12, 2011 11:16 am

Një gotë qumësht mund të përmbajë një kombinim të 20
analgjetikëve të ndryshëm, antibiotikëve dhe hormonit të rritjes. Ky
është përfundimi i një hulumtimi të një ekipi të shkencëtarëve spanjollë
dhe marokenë.
Duke bërë teste të shumta, shkencëtarët kanë
zbuluar se substancat kimike, të cilat shfrytëzohen për mjekimin e
njerëzve dhe kafshëve, në fakt janë të pranishme në qumështin e lopës,
qumështin e dhisë dhe qumështin e nënës.
Sasitë e ‘barnave’ të pranishme në qumësht kanë qenë në nivel shumë
të ulët, ashtu që nuk kanë efekt të dëmshëm te ata që e konsumojnë
qumështin, porse mund të kihet vetëm dobi nga to.
Sipas të dhënave të studimit, këto substanca më së shumti janë të
pranishme në qumështin e lopës, i cili është njëkohësisht qumështi që
konsumohet më së shumti.
Në qumështin e lopës, krahas substancave, si acidi nifluminik, acidi
mefenamik dhe ketorpofeni (që përdoren si analgjetikë), është gjetur
edhe një formë e hormonit estrogjen.
Në qumështin e nënës, shkencëtarët kanë gjetur gjurmë të ibuprofenit
dhe naproksenit (analgjetikë,antiimflamatorë dhe antipiretikë), si dhe
antibiotikun triclosan dhe disa hormone. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Në qumësht gjendet koktej barnash
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Troja
» Ku është Zoti?
» Njeriu-flutur
» Kontrolli i mendjes
» Shenjat se familjari i vdekur gjendet afër nesh

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: