Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Jeta në qytet rrit rrezikun për sëmundje mendore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Jeta në qytet rrit rrezikun për sëmundje mendore    Sat Jul 02, 2011 2:28 pm

Shkencëtarët thonë se jeta në qytet shton rrezikun për
zhvillimin e sëmundjeve mendore, duke përfshirë depresionin dhe
skizofreninë, në krahasim me njerëzit të cilët jetojnë në rajone rurale
që janë më pak të rrezikuar nga këto sëmundje.
Studimet e
mëparshme kanë treguar se njerëzit të cilët jetojnë nëpër qytete janë
për 21 për qind më të prirë që të zhvillojnë çrregullime anksioze në
krahasim me njerëzit që jetojnë nëpër fshatra. Po ashtu, njerëzit që
jetojnë në qytet janë për 39 për qind më të rrezikuar për çrregullimin e
disponimit, si dhe kanë rrezik të rritur për të vuajtur nga
skizofrenia.
Ekspertët thonë se rastet me skizofreni janë dyfish më të shpeshta te
personat që kanë lindur dhe janë rritur në qytet, në krahasim me
njerëzit që jetojnë nëpër fshatra.
Sipas tyre, ekspozimi ndaj stresit ditor, siç është komunikacioni
ngarkuar dhe ndotjes së ajrit, janë përgjegjës për prirjen më të madhe
të njerëzve që jetojnë në qytet që të kenë probleme mendore.
Duke analizuar fotografitë e trurit të 100.000 vullnetarëve që kanë
jetuar në qytete dhe fshatra, shkencëtarët kanë ardhur në përfundim se
ambientet urbane janë të lidhura me rritje të stresit në regjionin e
trurit të quajtur ‘amygdala’, i cili rregullon emocionet dhe disponimin.
Ndërsa te këta njerëz është më aktiv regjioni i kores së trurit,
pjesa e gyrusit të Brocas, që lidhet me emocionet negative dhe stresin.
Të dy këto pjesë të trurit janë të dëmtuara te njerëzit me çrregullime
të disponimit. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Jeta në qytet rrit rrezikun për sëmundje mendore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» A është jeta vetëm imagjinatë ?
» Jeta e perditshme dhe doket ilire
» Jeta ne Univers
» Jeta e Pertejme
» Histori nga jeta e Budes

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: