Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Mbrohuni nga dielli dhe klori në pishinë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Mbrohuni nga dielli dhe klori në pishinë    Thu Jun 30, 2011 12:37 pm

Klori është i rrezikshëm edhe për tenin e nxirë të lëkurës- mund ta zbehë ngjyrën e errët të cilën me vështirësi të madhe e keni fituar.

Kapelë ose maskë
Flokëve nuk u konvenon larja gjatë gjithë ditës në pishinë, sepse dielli i than dhe i dëmton pigmentet- më të rrezikuara janë flokët e ngjyrosura. Përveç kësaj, klori (i cili është i domosdoshëm në ujin e pishinës për dezinfektim dhe mbrojtje nga sëmundjet e lëkurës) e dëmton në thellësi strukturën e flokëve. Nëse nuk dëshironi të mbani kapele për larje, para se të hyni në pishinë vendosni në flokë vaj për mbrojtje që bllokon veprimin e dëmshëm të diellit dhe klorit. Mund të vendosni edhe maskë mbrojtëse, e cila vendoset në flokë pas larjes, në flokë të lagështa.

Më të zbehtë për shkak të klorit
Klori nuk u bën dëm vetëm flokëve, por e than edhe lëkurën. Prandaj në fund të ditës në të gjithë trupin vendosni qumësht hidratues për lëkurë. Ndoshta nuk e keni ditur, por klori është i rrezikshëm edhe për tenin tuaj të nxirë, sepse mund ta zbehë ngjyrën e errët të cilën e keni fituar nga rrezitja. Ilaçi i vetëm është që pas çdo larjeje në pishinë, menjëherë të hyni nën dush dhe gjatë ditës të përdorni preparate ujë-rezistuese për rrezitje.

Zgjojeni melaninën
Nëse shkuarja në pishinë është rrezitja juaj e parë serioze e kësaj vere, mos pritni shumë. Lëkura nën veprimin e rrezeve ultravjollce prodhon melaninën, e cila është përgjegjëse për nxirje, por prodhimi fillon pas 48 ose 72 orësh që nga ekspozimi i parë ndaj diellit. Prandaj, që të mos digjeni, vendosni preparat për nxirje me faktor adekuat mbrojtës. Pas rrezitjes, lyejeni trupin me qumësht për trup me ekstrakt të aloesë, i cili do të qetësojë skuqen eventuale.

/Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Mbrohuni nga dielli dhe klori në pishinë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dielli dhe fuqia e tij
» Dielli pagan i të parëve tanë
» Dielli -krijuesi i jetës sonë
» Hëna dhe dielli, simbole kultike te pellazget
» Hena

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: