Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Dëgjoni zëra? Mos pini shumë kafe!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Dëgjoni zëra? Mos pini shumë kafe!    Tue Jun 28, 2011 7:25 am

Nëse dëgjoni zëra që në fakt nuk ekzistojnë, ndoshta pini shumë kafe- thonë ekspertët. Pesë filxhanë kafe në ditë mund të luajnë me aparatin tuaj të dëgjimit.

Gjatë një eksperimenti ku janë përfshirë 92 vullnetarë, shkencëtarët kanë lëshuar një zhurmë të njëtrajtshme, ndërsa shumica e pjesëmarrësve në studim që kishin pirë shumë kafe kanë deklaruar se kanë dëgjuar këngë, edhe pse atyre nuk u i ishin lëshuar ato.

Hulumtuesit pohojnë se kafeina është ‘droga psikoaktive’ që përdoret më së shpeshti.

“Gjatë eksperimentit u kemi thënë se në pjesë të caktuara të sinjalit kemi vënë segment të këngës ‘White Christmas’, dhe nëse e dëgjojnë, është kërkuar të shtypin butonin. Mirëpo në zhurmën e bardhë asnjëherë nuk e kemi lëshuar ‘White Christmas. Është interesante se të shqetësuarit dhe ata që kishin pirë shumë kafe kanë menduar se e dëgjojnë këngën”, ka thënë profesori Simon Crowe nga Universiteti La Trobe në Melbourne.

Kombinimi i kafeinës dhe stresit ndikon në mundësinë që personi të ketë simptoma të ngjashme me psikozën, ka shtuar profesori.

Për të ardhur deri te ky efekt duhet pirë së paku pesë filxhanë kafe. Sipas Crowe, duhet pasur në mendje se kafja është një formë droge, prandaj nuk duhet tepruar me konsumimin e saj. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Dëgjoni zëra? Mos pini shumë kafe!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ëndërra
» Here e katert qe gjej magji. Cfare te bej?
» Parashikimi i fatit me filxhan te kafese
» NASA: Shumë afër zbulimit të një Toke tjetër
» Ritual per te mesuar me shume?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: