Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Vitamina që i shpëton gjinjtë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Vitamina që i shpëton gjinjtë    Tue Jun 21, 2011 6:11 am

Që moti dihet dobia e vitaminës D për eshtra. Mirëpo, kjo vitaminë mund të jetë faktor me rëndësi edhe për mbrojtjen e gjinjve! Rreziku
më i vogël. Konsumimi ditor i sasisë së rekomanduar prej 1.000 IU-ve, e
ul rrezikun nga tumori i gjirit për 25 deri në 50 për qind. Megjithatë,
shumica nesh përdorim vetëm 320 IU në ditë.
Zaten, vitamina D ndodhet në qumësht, në jogurt dhe në prodhime të
tjera të qumështit. Po kështu, e prodhon edhe organizmi ynë me rastin e
rrezitjes, domethënë qëndrimit të drejtpërdrejtë në diell nga 10-15
minuta në ditë .
Ndihma e preparateve vitaminoze. Megjithatë,
vështirë është të merret sasia e nevojshme e vitaminës D nga këto
burime, për ç'arsye profesionistët rekomandojnë përdorimin e çdoditshëm
të këtyre preparateve. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Vitamina që i shpëton gjinjtë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Toka se shpejti me Diellin e dyte
» Çfarë ishte shpërthimi qe ndodhi ne Siberi 100 vjet me pare?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: