Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Qumështi zvogëlon rrezikun e kancerit të zorrës së trashë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Qumështi zvogëlon rrezikun e kancerit të zorrës së trashë    Tue Jun 21, 2011 6:10 am

Është zbuluar se qumështi dhe kalciumi në ushqim zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë dhe rektumit.Kanceri
i zorrës së trashë në masë të madhe mund të parandalohet me ushtrime të
rregullta, mbajtjen e peshës normale trupore në mënyrë konstante dhe
konsumimin e ushqimit që përmban pak mish të kuq, dhe shumë pemë, perime
dhe drithëra.
Është zbuluar se qumështi dhe kalciumi në ushqim zvogëlojnë rrezikun e
zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë dhe rektumit. Kalciumi
pengon rritjen e shtuar të qelizave në sistemin e zorrëve.
Njerëzit të cilët futin në organizëm sasi më të madhe të kalciumit
(afër 900 miligramë në ditë) janë për 21% më pak të rrezikuar nga
kanceri i zorrës së trashë. Megjithatë, duhet të keni kujdes që të mos e
teproni me kalcium, sepse disa studime të tjera kanë gjetur
lidhshmërinë e konsumimit të madh të kalciumit dhe rrezikut për shfaqjen
e kancerit të prostatës! /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Qumështi zvogëlon rrezikun e kancerit të zorrës së trashë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gjumi e rrit stresin, nuk e zvogëlon
» Legjenda e Kroit të Zanave

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: