Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Zbulohet ilaçi i ri për të gjitha sëmundjet?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Zbulohet ilaçi i ri për të gjitha sëmundjet?   Fri Jun 17, 2011 10:49 am

Antibiotikët, një nga arritjet më të mëdha shkencore të njerëzimit,
janë në sprovë të madhe. Numri gjithnjë më i madh i mutacioneve
bakteriale zhvillon rezistencë ndaj tyre, por shkencëtarët e Institutit
IZI nga Leipzig pohojnë që kanë gjetur zgjidhjen - mënyrën alternative
të luftës kundër baktereve gjithnjë më rezistuese.

Qoftë kur
bëhet fjalë për teoritë e konspiracionit se si llojet e reja të bakterit
si “E.coli” janë krijuar me mutacione gjenetike dhe janë lëshuar në
botë për shkak të profitit, apo qoftë kur është fjala për përdorimin e
tepruar të antibiotikëve në të cilat bakteret thjesht janë përshtatur,
fakt është që antibiotikët njerëzimit më nuk mund t’ia ofrojnë atë
mbrojtje të cilën falë tyre e kemi pasur në të kaluarën.

Shkencëtarët
kanë gjetur mënyrë alternative të luftës kundër baktereve rezistuese.
Peptidet antimikrobike (fragmentet e proteinave më të mëdha që mund të
gjenden te disa insekte) në mënyrë të suksesshme parandalojnë
inflamacionin dhe përhapjen e baktereve në organizëm.

Ata kanë
zbuluar 20 mikrozinxhirë të peptideve të cilat në mënyrë të suksesshme
parandalojnë llojet e ndryshme të baktereve, nga Streptococcus mutans,
që shkaktojnë kariesin e dhëmbëve, deri te superbakteret, të cilat
jetojnë nëpër spitale dhe janë rezistente në gati të gjitha ilaçet në
botë

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Zbulohet ilaçi i ri për të gjitha sëmundjet?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Zbulohet nje shkrim i lashte shqip, 2800 vjet me pare
» Zbulohet numri me 13 milionë shifra
» Arka e Noes
» Jeta jashtëtokësore zbulohet në Indi
» Zbulohet magjistarja 800 vjeçare

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: