Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Gjenetikë, çdo person trashëgon 60 mutacione ADN-je nga prindërit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Gjenetikë, çdo person trashëgon 60 mutacione ADN-je nga prindërit   Thu Jun 16, 2011 7:44 pm

Kanë mbërritur zbulime të reja mbi gjenetikën njerëzore.Sipas
një kërkimi të drejtuar nga Wellcome Trust Sanger Institute në
Cambridge, çdo individ trashëgon nga prindërit 60 mutacione të ADN-së,
që mund të jenë të transmetueshme si nga spermatozoidet ashtu dhe nga
ovulët dhe jo gjithmonë nga njëri prej dy prindërve siç është menduar
gjithmonë.

Studimi, i publikuar në Nature Genetics, është bazuar në analizat e
ADN-së të dy familjeve, të dyja me një fëmijë të vetëm, për të cilat
janë vlerësuar rreth 6 mijë mutacione të mundshme gjenetike.
Shkencëtarët kanë vlerësuar dhe mutacionet që kanë ndodhur pas lindjes dhe ato të prindërve të veçantë.
Rezultati? Janë kapur 60 mutacione të trashëgueshme; ku në një rast
92% e tyre vinte nga babai, ndërsa në tjetrën përqindja ishte vetëm 36%.
“Kjo ka qenë një surprizë për ne – komenton Matt Hurles, një prej
studiuesve – pasi mendohej që pjesa më e madhe e mutacioneve vite
gjithmonë nga babai, kjo pasi për të formuar një spermatozoid gjeroma
duhet të kopjohej më shumë herë se sa një ovulë.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Gjenetikë, çdo person trashëgon 60 mutacione ADN-je nga prindërit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Si të bëheni person më pozitiv?
» Bioenergjia
» Si te hipnotizojme?
» Fakte interesante për ëndërrat
» Çfare eshte nje mendje e hapur?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: