Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Pse meshkujt jetojnë më pak se femrat?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Pse meshkujt jetojnë më pak se femrat?   Thu Jun 16, 2011 7:40 pm

Statistikat thonë se meshkujt, mesatarisht, jetojnë pesë vjet më pak sesa femrat.
Një studim i bërë në Australi ka treguar se meshkujt mesatarisht
jetojnë pesë vjet më shkurt sesa femrat, ku shkaku kryesor i kësaj është
pakujdesia e meshkujve për shëndetin e tyre.
Meshkujt janë më të rrezikuar nga paraqitja e kancerit, pinë më shumë
duhan, përdorin më shumë barna, kanë problem me mbipeshë, por shkojnë
më rrallë te mjeku sesa femrat.

Më shumë se 68% e meshkujve kanë probleme me mbipeshë, 48% kanë
vështirësi psikike, kurse vetëm 5% sish hanë ushqime të shëndetshme,
thotë Instituti australian i mjekësisë.
Përkundër të gjitha këtyre, vitin që shkoi, vetëm 16% e meshkujve kanë shkuar te mjeku vitin që shkoi.
Instituti i mjekësisë bën të ditur se rezultatet e këqija janë
rezultat i disa faktorëve. Për shembull, meshkujt nuk e lënë punën për
të shkuar të mjeku, si dhe kanë turp që të bisedojnë rreth problemeve
emocionale dhe seksuale, sidomos me mjekun.
Një gjë e tillë ndikon që meshkujt të shtypin problemet dhe dhembjet e tyre, duke mos shkuar me kohë te mjeku

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Pse meshkujt jetojnë më pak se femrat?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Çka kërkojnë meshkujt te një femër varësisht nga shenja e horoskopit?
» Femrat me te fuqishme ne Shqiperi
» Martesa dhe tradhëtia martesore(intervistë me psikolog)
» Domethënia e syve!
» Krijesat parahistorike që ende jetojnë në Tokë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: