Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Çfarë janë striat?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Çfarë janë striat?   Thu Jun 16, 2011 7:38 pm

Striat janë disa vija të holla të ardhura si pasojë e çarjeve
nën lëkurë gjatë shtatzanisë, në adoleshencë apo gjatë rritjes së
shpejtë të peshës trupore.

Megjithëse nuk përbën ndonjë problem shëndetësor zakonisht bëhet shkak për probleme kozmetike.
Ku shfaqen më shumë?
Atje ku tërheqja e lëkurës është më e madhe. Tek shtatzanat në bark
ose tek gjokset, tek adoleshentet më tepër tek kofshët dhe gjokset, tek
ato gra që merren me ushtrime force tek shaptullat kurse tek ato që
janë mbipeshë në zona të ndryshme.
Ato mund të formohen e dhe tek ato gra që përdorin për një kohë të
gjatë ilaçe apo kremra me kortizon. Apo tek sëmundja Cushing ku gjendra
mbiveshkore prodhon më tepër se sa duhet kortizon.
Si duken këto plasaritje?
Përpara se të fillojnë të çahen këto zona marrin një ngjyrë rozë dhe
fillojnë kruarjet. Së shpejti kthehn në ngjyrë të kuqe në lejla (stria
rubra). Mekohën zbardhen dhe bëhen më pak të dukshme. Janë disa cm të
gjata dhe 1-10 mm të gjëra. Tek përdorueset e kortizonit mund të jenë
më të gjëra.
A kurohen?
Ato që formohen gjatë adoleshencës me kalim e kohës zhduken vet.
Ilaçet që përdoren aktivizojnëkolagjenin dhe sintezës e elastinës. Prej
këtyre ilaçeve apo kurave mund të përmendim:
Kremrat që përmbajnë retinoid (një derivat i vitaminës A)
Peeling Kimik
Kura me lazer
Kura me dallgë radiofrekuencë
Intensive pulse light
Por kujdes! Përdorimin e tyre nëse është i mundur dhe se si
konsultohuni me një dermatolog. Disa prej këtyre kurave mund të duan një
kohë të gjatë përdorimi periodik.
Si të ruhemi?
Së pari mundohuni të bini në peshë. Por kujdesni që rënia mos të jetë
e menjëhershme pasi edhe ajomund të shaktojë stria. Për striat
formuara gjatë shtatzanisë më e lehtë është ti parandalosh se sa të
kurosh ato pasi janë formuar. Ato formohen sidomos gjatë tremujorshit të
tretë si pasoj e humbjes së elasticitetit të lëkurës. Për ti
parandaluar ato:
Gjatë shatatzanisë të bërit masazh lëkurës (duke rritu qarkullimin e
gjakut në të) dhe përdorimi i kremrave që e mbajnë atë të zbutur mund
të jetë i dobishëm. Por nuk mund të themi që janë zgjidhje %100. Hani
ushqime të pasura me vitamina E dhe C. Pini ujë sa të mundeni. Kujdesuni
për gjumin tuaj.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Çfarë janë striat?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Çfarë janë vampirët?
» Çfarë mendoni që janë Ufo-t?
» Ëndrrat janë imazhet e ndjenjave
» Çfarë do të bëje ne rast Katastrofe?
» Gjergj Kastrioti - Skënder Beu

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: