Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Peshku i zier dhe i pjekur zvogëlon rrezikun për sëmundjet e zemrës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Peshku i zier dhe i pjekur zvogëlon rrezikun për sëmundjet e zemrës    Sat Jun 11, 2011 12:54 pm

Femrat në postmenopauzë, të cilat rregullisht konsumojnë mish të
zier ose të pjekur të peshkut, kanë për 30 për qind rrezik më të vogël
për pamjaftueshmëri të zemrës, në raport me femrat të cilat e konsumojnë
shumë më rrallë peshkun e përgatitur në këtë mënyrë.
Sipas revistës “Circulation - Heart Failure”, i njëjti studim pohon se peshku i fërguar shton rrezikun për sëmundjet e zemrës.
Në studim janë përfshirë 84.493 femra në postmenopauzë, ndërsa ato të
cilat kishin konsumuar sasi më të madhe të peshkut të zier apo të
pjekur (grupi i parë) kishin qenë më të shëndosha në raport me ato që
kishin konsumuar peshk të fërguar (grupi i dytë).
Po ashtu, femrat në grupin e parë ishin fizikisht më të përgatitura,
ushtronin më shumë, kishin nivel më të lartë të edukimit, konsumonin më
pak duhan, dhe po ashtu ishin më të kursyera nga sëmundjet, si
hipertensioni, diabeti dhe sëmundjet e zemrës.
Për më shumë, femrat nga ky grup konsumonin më shumë pemë dhe perime dhe më pak yndyra të ngopura dhe trans-yndyra.
Nga ana tjetër, femrat nga grupi i dytë (që konsumonin peshk të
fërguar) ishin shumë më të rrezikuara nga pamjaftueshmëria e zemrës,
ndërsa autorët e studimit thonë se kjo ndodh për shkak të sasisë më të
madhe të acideve trans-yndyrore që janë të lidhur me zhvillimin e
sëmundjeve të zemrës. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Peshku i zier dhe i pjekur zvogëlon rrezikun për sëmundjet e zemrës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fjalori i Endrrave
» Afersite mes shenjave te Horoskopit
» Lidhja mes shenjave te horoskopit
» Gjumi e rrit stresin, nuk e zvogëlon
» Helena Petrovna Blavatsky

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: