Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Si ta ngremë kolesterinën ‘e mirë’?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.Delfina
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1077

MesazhTitulli: Si ta ngremë kolesterinën ‘e mirë’?   Fri Jun 10, 2011 12:18 pm

Kolesterina nuk është i gjithnjë e keqe. Në fakt, tipi i densitetit të lartë lipoproteinë HDL, ndihmon pastrimin e kolesterinës së dëmtuar në gjak.

Mjekët sugjerojnë këta hapa për ngritjen e HDL-së:

Ushtrimet
Studimet kanë treguar se 30 minuta ushtrim aerobik në pesë ditë të javës, kanë shumë efekt. Në fakt, kolesterina HDL mund të rritet për 5 për qind vetëm pas dy muajve të ushtrimeve të rregullta.

Mbani peshë të shëndetshme
Nëse keni peshë të tepruar trupore, humbja, madje edhe e disa gramëve, mund t'ju ndihmojë - veçanërisht nëse kjo trashësi sillet rreth barkut!

Mos pini duhan
Pirja e duhanit ul kolesterinën e mirë HDL si dhe mund të shkaktojë ndryshime kimike.
Ushqehuni me yndyra të shëndetshme. Peshku, arrat, farat, avokadoja dhe vaji i ullirit janë të pasura me yndyra të cilat mund të rrisin HDL-në si dhe të kontrollojnë pezmatimin në enët e gjakut.

Mënjanoni yndyrat që dëmtojnë
Ushqehuni me bukë nga drithërat, me fruta pemësh, perime.
Shënim: Disa studime tregojnë se boronicat e kuqe gjithashtu mund të ndihmojnë në ngritjen e HDL-së tek disa njerëz.

Mos pini alkool
Rekomandimet aktuale janë që të mos konsumohen më shumë se një gotë në ditë për gratë, ndërsa një deri në dy gota për meshkujt.

_______________________
E kaluara mund të harrohet,por jo të fshihet.Prandaj kujdes cka bëni me të tashmen....!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.com
 
Si ta ngremë kolesterinën ‘e mirë’?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Tmerri i së mirës!
» A është kërkimi për jashtëtokësorët ide aq e mirë
» Këshilla për gjumë të mirë
» Fjetja dhe shëndeti i mirë
» Për një gjumë më të mirë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: