Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Antibiotikët nga bimët

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Antibiotikët nga bimët   Wed Jun 08, 2011 10:07 am

Antibiotikët janë gjithsesi ilaçe të pazëvendësueshme për shërimin e
shumë sëmundjeve, por sot gjithnjë e më shumë flitet edhe për
keqpërdorimin e tyre. Pacientët shpesh i marrin vetë, pa u konsultuar me
mjekun, çka mund të sjellë më shumë dëme se dobi. Prandaj, nëse mjeku
nuk e përshkruan antibiotikun nuk duhet të merret. Por duhet të dihet që
edhe disa bimë mund të ndihmojnë posaçërisht kur bëhet fjalë për
infeksionet e lehta bakteriale.
Shumë bimë përmbajnë antibiotikë natyrorë. Nxisin mekanizmat mbrojtës të trupit, neutralizojnë bakteret dhe viruset.

Hudhra
gjithsesi është një nga ilaçet më popullore të barnatores shtëpiake.
Është antibiotiku më i fortë natyror, ndërsa nga substancat aktive
përmban substanca sulfurike dhe acilinë. Vepron në mënyrë antiseptike,
antibiotike, ndërsa rekomandohet në mjekimin e bronkitit, ftohjes,
kollit, temperaturës së rritur trupore, dhimbjes së fytit.

Boronica
përmban vajra eterike, taninë, katran, acidin e mollës dhe atë folik.
Edhe kjo bimë vepron në mënyra antibakteriale. Boronica depërton deri
tek ato pjesë të organizmit te të cilat vështirë depërtojnë antibiotikët
sintetikë, dhe këto janë zona të paqarkullueshme. Rekomandohet kundër
inflamacionit të rrugëve urinare për pastrimin dhe forcimin e gjakut,
për përmirësimin e qarkullimit, për frymëmarrje më të lehtë, kundër
bronkitit kronik.

Cimeti është bimë e dobishme kundër dhimbjeve
dhe inflamacioneve. Përmban taninë, aldehide dhe eugenole, ndërsa
lehtëson dhimbjet, ka efekt kundër inflamator dhe antivirusal.
Rekomandohet për mjekimin e sëmurjes së fytit, bronkitit dhe pezmatimit
të veshit.

Përveç bimëve shëruese, nuk duhet të harrohet as
propolisi, dhurata e mrekullueshme e bletëve. Përmban flavonoide,
rrëshirë bimore, balsam, dyllë, vajra esenciale, polen, aminoacide.
Vepron në mënyrë antibakteriale, antivirusale, kundër kërpudhave, ndërsa
rekomandohet për mjekimin e infeksioneve të rrugëve të sipërme të
frymëmarrjes dhe zgavrës së gojës, pezmatimit të veshit, sinuseve, te
sëmundjet kardiovaskulare, për mbrojtje të mëlçisë, për regjenerimin e
indeve.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Antibiotikët nga bimët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: