Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Shtatzënat të shmangin pesticidet!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Shtatzënat të shmangin pesticidet!    Fri Jun 03, 2011 9:36 pm

Ekspozimi ndaj pesticideve gjatë shtatzënisë - qoftë atyre që
përdoren në bujqësi ose atyre që përdoren në shtëpi - sjell rrezik të
madh për foshnjën që do të lindë.
Substancat kimike të
pranishme në këto pesticide mund të kenë ndikim të madh në zhvillimin e
aftësive njohëse të fëmijës (kujtesa, mendimi, mësimi etj.) dhe madje
mund të zvogëlojnë edhe koeficientin e inteligjencës.
Studimet e realizuara në Universitetin Columbia kanë treguar se
fëmijët, nënat e të cilëve kanë pasur nivel më të lartë të pesticidit
organofosfatik në gjak, kanë pasur mesatarisht shtatë pikë më pak në
testet e inteligjencës në moshën shtatëvjeçare.
Shkencëtarët pohojnë se është shumë e rëndësime që të paralajmërohen
nënat e ardhshme, por edhe opinioni i gjerë, mbi efektin e dëmshëm të
pesticideve, të cilat në një mënyrë rrezikojnë të ardhmen e fëmijëve.
/Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Shtatzënat të shmangin pesticidet!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Çfarë i bëjnë pesticidet trupit tuaj?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: