Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Ruani vitaminat dhe mineralet në ushqime

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Ruani vitaminat dhe mineralet në ushqime   Fri Jun 03, 2011 12:02 pm

Vitaminat dhe mineralet mund të humbin lehtë kur pemët dhe perimet
zihen, prandaj hajini sa më të freskëta, para se të harroni që janë në
frigorifer. Ose përdorni ushqime të ngrira.
Mos e teproni me zierjen:
fillimisht vëni ujin të vlojë, hidhni ushqimet, mbuloni me kapak për të
mbajtur avullin dhe zieni për një kohë të shkurtër. Sa më gjatë të
zieni, ushqimi është më pak kualitativ, transmetojnë mediet britanike.
Përdorni
sa më pak ujë për zierje. Nëse e përdorni atë ujë për salca apo supa,
do të përdorni vitaminat dhe mineralet të cilat kanë mbetur nga ushqimet
në ujë. Shmanguni që t’i lëni perimet e prera në ajër, dritë apo
nxehtësi.
Ushqimet gjithsesi mbështillni në qese plastike të mbyllura
hermetikisht dhe lërini në frigorifer. Mos i lëni në pjatë me ujë,
sepse vitaminat dhe mineralet mund të zbërthehen në ujë.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Ruani vitaminat dhe mineralet në ushqime
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Numri 13
» Ruani fëmijët nga interneti!
» Perandori jashtetokesore

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: