Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Interneti u shërben atyre që frikësohen

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Interneti u shërben atyre që frikësohen    Wed Jun 01, 2011 6:43 am

Në ambientet e ndryshme mjekësore tashmë është vendosur termi
‘cyberhondria’ që nënkupton obsesionin e njerëzve për të vërtetuar
simptomat e tyre në internet nga frika për ndonjë sëmundje apo nga
vdekja. Interneti është i përsosur për hipokondrët (personat që mendojnë
se vuajnë nga ndonjë sëmundje), sepse është i pasur me informata.
Llogaritet
se gjysma e banorëve të Bashkimit Evropian informohet për shëndetin e
vet dhe kërkojnë informata mjekësore përmes internetit.
Mjekët gjermanë vlerësojnë se ekzistojnë rreth shtatë për qind e
njerëzve të cilët ankohen për sëmundje që në fakt nuk i kanë dhe të
cilët janë të ngarkuar nga frika e vazhdueshme nga simptomat e ndryshme.
Këtyre njerëzve u shërbejnë portalet e ndryshme në internet për të
marrë sa më shumë informata për simptomat dhe sëmundjet.
Instituti gjerman për mjekësi sociale njofton se rreth 70 për qind e
gjermanëve kanë kërkuar ndihmën e mjekut vetëm në gjendje “absolutisht
të domosdoshme”, përndryshe ata dinë vetë për gjendjen e tyre, falë
internetit.
Hipokondria është gjendje në të cilën personat janë të bindur ose
shumë të frikësuar se vuajnë nga ndonjë sëmundje. Te këta njerëz
sëmundja nuk është e pranishme, porse ata gjithmonë i shmangen
diagnozave mjekësore dhe mundohen që vetë të gjejnë shkaktarët e
“sëmundjes” së tyre
Frika nga sëmundjet shfaqet edhe te meshkujt edhe te femrat në të
gjitha moshat, madje edhe te fëmijët. Hipokondria ka shkaktarë të
shumtë, ndërsa në kohën moderne, kur njerëzit janë bërë thuajse të varur
nga interneti, duke marrë informacione të pafiltruara, ata bëhen
gjithnjë e më të pasigurt dhe shqetësohen gjithnjë e më shumë për
shëndetin e tyre. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Interneti u shërben atyre që frikësohen
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Nga çka frikësohen më së shumti shenjat e horoskopit?
» Interneti VS Libri
» Kalendarët sot, vazhdues të atyre pellazgë
» Ruani fëmijët nga interneti!
» Ngjarjet të çuditshme në sytë e atyre që i përjetuan

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: