Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

  Muzika ‘metal’ nuk është e lidhur me drogën dhe depresionin !

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.Delfina
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1077

MesazhTitulli: Muzika ‘metal’ nuk është e lidhur me drogën dhe depresionin !   Tue May 31, 2011 4:36 pm

Ekuacioni mes muzikës metal, satanizmit, drogës, violencës dhe vrasjes është nënshkruar tashmë nga pjesa më e madhe e mjeteve të informimit. Por së fundi shkenca ka dalë në mbrojtje të kësaj rryme.
Shumë studime shkencore kanë treguar se muzika metal nuk shkakton depresion dhe urrejtje tek fansat e saj. Ka shumë studentë universitarë që adhurojnë këtë lloj muzike dhe që marrin nota më të larta se mesatarja. E njëjta gjë mund të thuhet për paragjykimet që i përkasin vetëvrasjeve mes përkrahësve ‘metal’, një kërkim i bërë me studentët me çrregullime psikiatri ke, që ishin dhe dëgjues të zakonshëm të hard rok-ut dhe metalit, ka treguar përmirësime të dukshme pas dëgjimit të muzikës së tyre të preferuar. Ndaj, ashtu siç ndodh gjithnjë, muzika përmirëson gjendjen shpirtërore të njeriut, pa e bërë depresiv dhe në rastet kur është e zhanrit metal.

Për sa i përket analogjisë me drogën, zbulimet tregojnë se realisht adoleshentët abuzojnë me drogën kur rriten në kontekste sociale të vështira, kur vetë prindërit janë ata që përdorin drogën ose alkoolin.

_______________________
E kaluara mund të harrohet,por jo të fshihet.Prandaj kujdes cka bëni me të tashmen....!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.com
 
Muzika ‘metal’ nuk është e lidhur me drogën dhe depresionin !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ç’është vlera njerëzore?
» Ku është Zoti?
» Paraja, 'djalli' i ardhur nga barku i Tokes!
» Cka është Shpresa (të shpresuarit)!
» A është jeta vetëm imagjinatë ?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: