Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Konsumimi i frutave ul stresin !

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.Delfina
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1077

MesazhTitulli: Konsumimi i frutave ul stresin !   Sun May 29, 2011 2:35 pm


Situatat e stresit ndikojnë jo vetën në ekuilibrin psikologjik, por në afate të gjata, mund të kenë ndërlikime fizike tek individët.

Prandaj, konsumi i frutave ul emocionet dhe të qetëson. Sipas doktor Masud Kimigar, frutat përmbajnë magnez dhe vitamina C, lëndë që të gjitha, ndikojnë në uljen e stresit tek njeriu.

Ai shtoi se qershia dhe vishnja e thatë duke qenë se përmbajnë antiokside si vitamina C, parandalojnë problemet në tru që ndikojnë në uljen e mësimit dhe kujtesës. Ndërkaq, vitamina C që ndodhet tek frutat ul sasinë e hormoneve që shkaktojnë stresin në trup, prandaj rritte rezistenca ndaj emocioneve.

Gjithsesi në situata stresi, qoftë emocionale apo fizike, për të mos patur shqetësime, është e këshillueshme të merrni edhe shtesa vitaminash vitaminash.

_______________________
E kaluara mund të harrohet,por jo të fshihet.Prandaj kujdes cka bëni me të tashmen....!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.com
 
Konsumimi i frutave ul stresin !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kura per Ankthin,Stresin dhe Semundjet e Zemres
» Mendimet negative, nxitese te semundjeve
» Optimizmi në jetë
» Stresi
» Gjumi e rrit stresin, nuk e zvogëlon

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: