Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 “Facebook s’është më një rrejt social”

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: “Facebook s’është më një rrejt social”    Sun May 29, 2011 9:27 am

“Facebook e ka humbur qëllimin për të cilin është krijuar, pasi në një rrjet social nuk mund të kesh qindra-mijëra shokë”, - Kështu është shprehur, një ndër ish-njerëzit më të afërt të Zuckerberg, Dave Morin, i cili ka lënë Facebook pikërisht për këtë fakt.
Morin citon një studim të Profesorin Robin Dunbar në Universitetin Oxford, sipas të cilit “një rrjet social nuk ka kuptim të jetë më i gjerë sesa një grup prej 150 miqsh, që është maksimumi i mundshëm, ku relatat dhe komunikimi mes këtij grupi të jetë i frytshëm.”
Sipas Morin, Facebook duhet të kishte ndërhyrë për të limituar numrin e miqve që mund dhe duhet të kesh në profilin tënd, pasi ky është edhe qëllimi i rrjetit social. “Imagjinoni një individ që ka një mesatare prej 150 vetësh të miqve në Facebook dhe që ka diçka të ngjashme në Twitter dhe Linkedln. Është një komunikim kaotik, fals dhe i pavërtetë ku ne shkojmë sërisht në pikën fillestare, aty ku komunikojmë me dikë pa e njohur atë.” – shprehet ish-facebooksi Morin. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
“Facebook s’është më një rrejt social”
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ç’është vlera njerëzore?
» Ku është Zoti?
» Facebook, si një filial i CIA-s
» Paraja, 'djalli' i ardhur nga barku i Tokes!
» Cka është Shpresa (të shpresuarit)!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Teknologjia-
Kërce tek: