Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Këshilla si të përmirësoni qarkullimin e gjakut në trupin tuaj!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.Delfina
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1077

MesazhTitulli: Këshilla si të përmirësoni qarkullimin e gjakut në trupin tuaj!   Fri May 27, 2011 8:17 pm

Qarkullimi i mirë i gjakut është shumë i rëndësishëm, dhe për pasoje duhet të jetë në qendër të vëmendjes sonë. Ja edhe disa këshilla që mund të ju hyjnë në punë.

Qarkullimi i mire i gjakut në është shumë i rëndësishëm. Nëse ky qarkullim pengohet atëherëë mund të ketë probleme shumë serioze. Shkaqet mund të jenë të shumta dhe në disa raste edhe të panjohura, por mënyrat e kurimit janë po të njëjtat, qoftë mjekësore qoftë edhe natyrale.
Ka shumë trajtime alternative që mund të zëvendësojnë metodat konvencionale me rezultate shumë të mira, duke lënë mënjanë efektet e padëshiruara. Kurat natyrale mund të zgjidhin më shpejtë nga ç’mund ta mendoni këtë problem.

1. Përcaktoni mënyrën e jetesës që duhet të ndiqni për të përmirësuar këtë problem. Largoni veset e këqija dhe të dëmshme për shëndetin. Duhanpirja pengon shfrytëzimin maksimal të oksigjenit, kështu që lini duhanin sa më parë.

2. Merrni frymë në mënyrë të plotë. Largoni stresin duke mësuar si të meditoni. Stresi i ngushton rrugët e kalimit të gjakut dhe ndikon shumë në uljen e cilësisë së qarkullimit.

3. Lëvizni sa më shumë në mënyrë që të rrisni pompimin e gjakut. Ecni, vraponi, notoni ose dilni me biçikletë. Ushtrimet sigurojnë një qarkullim të mirë. Edhe një shëtitje e shkurtër dhe e shpejtë do të bëjë mrekulli për shëndetin e zemrës suaj.

4. Ka shume ushqime të shëndetshme që mund të kontribuojnë në efektivitetin e qarkullimit të gjakut. Zgjidhni një dietë me përmbajtje të larte fibrash. Konsumoni fruta dhe perime që të promovoni shëndetin e enëve të gjakut. Duke konsumuar shalqi, hudhër, portokall etj. ju do të përmirësoni qarkullimin e gjakut.

5. Eliminoni ushqimet e këqija për shëndetin: proteinat shtazore, ushqimet me shumë yndyrë, sheqernat. Këto substanca rrisin viskozitetin e gjakut dhe pengojnë qarkullimin e rregullt te gjakut.

6. Investoni në preparate cilësore. Merrni preparate për të rregulluar sistemin qarkullues. Vitamina C parandalon forcimin e arterieve, koenzima Q10 është një antioksidant natyral që përmirëson “djegien” e oksigjenit dhe përmirëson rrjedhën e gjakut. L-Karnitin gjithashtu përmirëson konsumin e oksigjenit.

7. Mjalti është shërues. Krijoni një ilaç shtëpiak me 1 një lugë të çajit uthull (organike jo industriale) dhe një lugë të çajit me mjaltë të përzier në ujë të ngrohtë, për të stabilizuar balancën.

_______________________
E kaluara mund të harrohet,por jo të fshihet.Prandaj kujdes cka bëni me të tashmen....!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.com
 
Këshilla si të përmirësoni qarkullimin e gjakut në trupin tuaj!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Këshilla psikologjike
» Këshilla Shpirtërore
» Këshilla për gjumë të mirë
» Këshilla Jetësore
» Këshilla

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: