Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Femrat mendojnë se pamja u ka ndihmuar në karrierë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Femrat mendojnë se pamja u ka ndihmuar në karrierë   Tue May 24, 2011 7:55 pm

Pamja fizike e femrave, sipas mendimit të tyre, ka më shumë ndikim në
zhvillimin e karrierës se aftësia profesionale, ka zbuluar hulumtimi i
Marie Claire i bërë në më shumë se 3.000 femra të punësuara të moshës
prej 18 deri 55-vjeçare. Më shumë se gjysma e femrave të anketuara
mendon se si paragjykimet gjinore ende ekzistojnë në botën e biznesit,
ndërsa 44 për qind prej tyre kanë thënë se kanë përjetuar komente të
papërshtatshme në llogari të pamjes së tyre në vendin e punës.
Rreth
46 për qind e femrave kanë zbuluar që në punë kanë përjetuar ndonjë
formë të seksizmit, 78 për qind konsiderojnë që pamja e mirë u ka
ndihmuar për t’u avancuar në pozitë, ndërsa 60 për qind prej tyre
mendojnë që femrat mbipeshë janë të diskriminuara në punë. Rreth 60 për
qind e të anketuarave besojnë që kolegët e tyre meshkuj paguhen më mirë
dhe kanë më shumë privilegje në punë, dhe që ata më parë do të fitojnë
avancimin e dëshiruar.
“Rezultatet e këtij hulumtimi janë
shqetësuese, sepse tregojnë se si politikat e biznesit të kompanive nuk e
mbështesin barazinë, dhe madje edhe kur e bëjnë këtë teorikisht, në
praktikë seksizmi është shumë i pranishëm,” konsideron udhëheqësi i
hulumtimeve, Ros Taylor.
Ndikimin më të madh në zhvillimin e
karrierës janë këshillat të cilat i kanë marrë nga kolegët më të vjetër
konsiderojnë ato, ndërsa 58 për qind e tyre më me qejf do të kishin një
femër për shefe se një mashkull. Mentorimi dhe udhëzimet sipas mendimit
të të anketuarave janë vendimtare për të përballuar detyrat e
komplikuara të punës, ndërsa 60 për qind e femrave konsiderojnë që pa to
asnjëherë nuk do të përparonin.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
Arjana
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG
avatar

<b>Postime</b> Postime : 3

MesazhTitulli: Re: Femrat mendojnë se pamja u ka ndihmuar në karrierë   Tue May 24, 2011 7:59 pm

femrat jo thjesht e mendojne po kjo zbatohet nga shumica tani,per te marr nje vend pune qofte dhe si pastruese te paren gje qe shohin esht eleganca e bukuria e nje femre per te perfituar me mbas e te arrijne qellimet e tyre shefat se vec per pune se marrin hahah gzuare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://engjujtshqiptare.forumotion.com/
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Re: Femrat mendojnë se pamja u ka ndihmuar në karrierë   Tue May 24, 2011 8:09 pm

hehe e vertet eshte kjo ama kjo varet edhe nga femra se mashkulli qe ka keto synime verehet shuum leht nga ato femra qe kerkojn pun nese e kan mendjen te puna kuptohet

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Femrat mendojnë se pamja u ka ndihmuar në karrierë   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Femrat mendojnë se pamja u ka ndihmuar në karrierë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Femrat me te fuqishme ne Shqiperi
» Martesa dhe tradhëtia martesore(intervistë me psikolog)
» Domethënia e syve!
» Racat Aliene - Jashtëtokësore
» Roswell 1947

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: